راهنمای خرید رادیاتور آلومینیومی و نکات نصب آن

مهمترین مواردی که قبل از خرید رادیاتور باید بدانیم چیست؟ در این مقاله آموزشی سایت اول سرویس ، به سئوالات زیادی پاسخ داده ایم.
رادیاتور به قطعه ای گفته میشود که وظیفه تغییر دمای سیال جریانی در داخل آن را به عهده دارد که در صنعت با توجه به متریال آن کاربردهای فراوانی دارد اما در سیستم های گرمایشی و سرمایشی وظیفه انتقال دما را به محیطی که در آن نصب شده را دارد.

رادیاتور آلمینیومی شوفاژ چیست و چگونه کار میکند؟

رادیاتور آلمینیومی شوفاژ از انواع  مبدلهای گرمایشی است که متداولترین و مقرون به صرفه ترین سیستم گرمایشی در ایران است البته که رادیاتور شوفاژ در انواع و مدلهای مختلف تولید میشود که میتوان به رادیاتور پانلی ، رادیاتور فولادی، رادیاتور چدنی ، رادیاتور استیل ، رادیاتور حوله ای و…. اشاره کرد.

رادیاتور آلمینیومی به صورت پره ای یا به صورت یک بلوک یک تکه تولید میشود که رادیاتوری که به روش دایکاست و پره ای تولید میشود از کیفیت و خریداران بیشتری برخوردار است.

اصول کارکرد رادیاتور آلومینیومی به این صورت است که آب داغ تولید شده توسط موتورخانه یا پکیج توسط پمپ های قدرتمند و مناسب با زیر بنا و مقدار لوله کشی به درون رادیاتور آلمینیومی منتقل شده و آنجا با گردش در تمام نقاط رایاتور بدنه رادیاتور را گرم میکند و با تماس هوای اتاق با رادیاتور ، گرمای آب داغ آن به فضای اتاق منتقل شده و فضای موجود را گرم میکند.طراحی رادیاتور آلومینیومی به صورتی است که هوا به صورت خودکار در تمام سطوح و لابه لای پره ها گردش داشته و می تواند به خوبی هوای اتاق را متعادل کند.

ارزش حرارتی رادیاتور آلومینیومی چقدر است؟

در رادیاتور آلومینیومی ارزش حرارتی بسته به طراحی،حجم آبگیری و سطح تماس با هوا متفاوت است از آنجا که رادیاتور آلومینیومی غالبا در بلوکهای ۷ پره ۵ پره و ۱۰ پره تولید میشود با ترکیب و مونتاژ این بلوکها و میتوان به بلوکهای بزرگتر و به مراتب با ارزش حرارتی بالاتر دست یافت مثال بلوک ۷ پره + بلوک ۱۰ پره = ۱۷ پره یا ۲ بلوک ۱۰ پره = ۲۰ پره.اما این نکته را در نظر داشته باشید که در بلوکهای بیشتر از ۲۰ پره و در رادیاتورآلومینیومی هایی که لوله های رفت و برگشت آن از یک طرف نصب شده آب داغ به خوبی در آن گردش نمی کند و متعاقبا از ضریب گرمایی کاسته میشود چاره کار چیست؟در مکانهایی که با توجه به شرایط محیطی و لوله کشی مجبور به استفاده از بلوکهایی با تعداد بیشتر از ۲۰ پره استفاده کنید.۲ راه حل وجود دارد. ۱ – استفاده از لوله های با قطر بیشتر در لوله کشی و نصب شیر رادیاتور۴/۳ اینچ.۲ – نصب لوله های رفت و برگشت رادیاتور آلومینیومی از دو طرف ، به این صورت که شیر رادیاتور از یک طرف در قسمت بالای رادیاتور و شیر برگشت رادیاتور (زانو قفلی) از طرف دیگر در قسمت پایین رادیاتور نصب شود این گونه آب داغ به خوبی در کل رادیاتور گردش کرده و به بازده گرمایشی واقعی متناسب با تعداد پره رادیاتور دست خواهید یافت.

مهمترین نکته در مورد ارزش حرارتی رادیاتور آلومینیومی این است که ضریب حرارتی رادیاتور آلومینیومی را باید بر اساس کاتالوگ های کارخانه تولید کننده و فقط و فقط بر اساس ضریب حرارتی یک پره محاسبه کرد و بعد به تعداد پره در هر بلوک و تعداد بلوک در یک آپارتمان دست یافت مثال رادیاتور آلومینیومی مدل ترمو در هر پره ۱۲۶ کیلوکالری است اما در رادیاتور مدل ایل پریمو بوتان در هر پره ۱۵۷ کیلوکالری بازده حرارت قابل محاسبه است.

مزایای رادیاتور آلومینیومی چیست؟

 • زیبایی منحصر به فرد رادیاتور آلومینیومی نسبت به رادیاتورهای فولادی و چدنی
 • سبک و قابل حمل بودن رادیاتور آلومینیومی
 • امکان کاهش و افزایش تعداد پره های رادیاتور
 • ضریب انتقال حرارت مناسب
 • مقاومت بالا در مقابل پوسیدگی و زنگ زدگی

 

علت نشت آب رادیاتور آلومینیومی چیست؟

از آنجا که رادیاتور آلومینیومی هنگام تولید با دستگاههای پیشرفته و اتوماتیک آب بندی و تست میشود، تا به حال موردی که بیانگر نشتی رادیاتور از بلوکهای استاندارد کارخانه باشد گزارش نشده پس به این نتیجه میرسیم که نشتی رادیاتور از نصب غیر اصولی ناشی میشود.فرایند نصب رادیاتور آلومینیومی و مونتاژ رادیاتور آلومینیومی یک فرایند کاملا تخصص است و به سرویس کار و نصاب با تجربه و دانش و متعهد نیازمند است برای نصب رادیاتور آلومینیومی میتوانید با تماس با شماره ۰۲۱۷۳۰۹۲ از بهترین خدمات و سرویس کاران اول سرویس بهره مند شوید.عموما نشتی رادیاتور آلومینیومی از محل اتصال دو رادیاتور در مرحله مونتاژ می باشد که دلیل آن عبارت است از….

 • عدم تجربه و دانش فنی در مونتاژ رادیاتور
 • عدم استفاده از ابزار آلات مناسب
 • عدم سفت کردن به اندازه مغزی وصل پره
 • استفاده از واشرهای غیر استاندارد و مرغوب
 • استفاده از مغزی وصل پره غیر استاندارد و مرغوب

 

نکات مهم در مونتاژ ( کوبل ) کردن رادیاتور آلومینیومی

باز هم تاکید میشوند که مونتاژ رادیاتور آلمینیومی باید توسط نصابان و سرویس کاران مجرب انجام گردد لذا تماس با شرکت اول سرویس با شماره ۷۳۰۹۲-۰۲۱ برای امور تاسیساتی فراموش نکنید.

نکته اول- میزکار یا محلی که رادیاتورها را روی آن قرار میدهیم حتما باید صاف پاکیزه و تراز باشد.

نکته دوم- حدالمقدور از دو آچار مونتاژ رادیاتور به صورت همزمان استفاده کنید.

نکته سوم- به هیچ عنوان از چسب، نوار تفلون،کنف برای آب بندی استفاده نکنید.این در حالیست که استفاده از روغن برای روان کردن دنده های مغزی وصل پره توصیه میشود.

نکته چهارم- هر دو مغزی وصل پره را به صورت همزمان و مساوی سفت کنید.

نکته پنجم- یک سرویس کار و نصاب ماهر رادیاتور می داند که مغزی های وصل پره را چقدر سفت کند.

نکته ششم-حتما از آچارهای استاندارد شرکتی برای مونتاژ رادیاتور آلومینیومی استفاده شود.

نکته هفتم- بعد از مونتاژ رادیاتور آلومینیومی و قبل از نصب حتما تست نهایی شود.

نکته هشتم- اگر بعد از مونتاژ رادیاتور و تست نهایی باز هم از قسمت وصل پره نشتی وجود داشت حتما دوباره باز شود و  با تعویض واشر دوباره مونتاژ شود.بدانید که سفت کردن بیش از حد برای آب بندی موجب شکستگی پره رادیاتور آلمینیومی یا از بین رفتن مغزی وصل پره می شود.

نکات مهم در نصب رادیاتور آلمینیومی

با در نظر گرفتن متریال رادیاتور آلمینیومی و خصوصیات فلز آلومینیوم می توان گفت که نصب رادیاتور آلمینیومی از حساسیت بالایی برخوردار است لذا باز هم پیشنهاد می کنیم که از متخصصین نصب رادیاتور اول سرویس استفاده کنید چگونه …؟با تماس با شرکت اول سرویس با شماره ۷۳۰۹۲-۰۲۱

شما برای نصب رادیاتور آلمینیومی حتما نکات زیر را رعایت کنید.

 • حتما از رادیاتورهای استاندارد ایرانی خریداری کنید برای خرید مطمئن می توانید از طریق فروشگاه اینترنتی هوایش به آدرس havayesh.com استفاده کنید.
 • درحمل و نقل رادیاتور آلمینیومی بسیار دقت کنید زیرا شکننده و آسیب پذیر است.
 • از شیر و زانو قفلی استاندارد ایرانی خریداری و استفاده کنید.
 • اتصالات رادیاتور(ماسوره هفت تیکه) مرغوب و ایرانی خریداری کنید.
 • بست پرچمی که برای نگهداری رادیاتور آلمینیومی روی دیوار است از مرغوبیت خوبی برخوردار باشد.
 • برای بستن اتصالات رادیاتور حتما از آچار فرانسه استفاده شود.
 • برای بستن اتصالات به هیچ عنوان از چسب، خمیر لوله ، نوارتفلون یا کنف استفاده نکنید و فقط قسمت دنده مهره مغزی شیر رادیاتور نیاز به تفلون و مواد آب بندی دارد.
 • حتما بعد از اتمام کار مهره سالنیک شیر رادیاتور را سفت و آبندی کنید.
 • استفاده از واشر کاغذی روی ماسوره های هفت تیکه اکیدا ممنوع است.
 • برای رادیاتورهای بیشتر از ۱۲ پره حتما از دو بست دیواری پرچمی استفاده کنید این امر در مورد دیوارهای سست، پوچ مثل دیوارهای سفالی و مراکز پر رفت و آمد نیز صدق میکند.
 • تا پایان مراحل نصب از کندن پلاستیک محافظ رادیاتور خودداری کنید به خصوص در مورد ساختمانهای نئساز تا اساس کشی ساکنین حتما رعایت شود.

نحوه محاسبه تعداد پره رادیاتور آلومینیومی

برای محاسبه تعداد پره رادیاتور آلومینیومی فرمولهای تجربی و علمی گوناگونی ارائه شده است توصیه می شود قبل از خرید حتما از اطلاعات مندرج در سایت فروشگاهی هوایش به آدرس www.havayesh.com  استفاده کنید یا با کارشناسان تاسیسات گروه اول سرویس با شماره ۰۲۱۷۳۰۹۲ تماس حاصل کنید.

برای محاسبه تعداد پره رادیاتور آلمینیومی عوامل زیر بسیار تاثیر گزار هستند.

 • میزان بازده حرارتی هر پره رادیاتور طبق کاتالوگ و مشخصات کارخانه تولید کننده
 • شرایط جغرافیایی محل نصب مانند سردسیر بودن منطقه ارتفاع محل ساختمان
 • شرایط ساختار ساختمان مانند تعداد پنجره،محل وقوع طبقه در ساختمان ضخامت و نوع دیوارها ، نوع پنجره دو جداره یا سه جداره بودن و جنس پروفیل های پنجره ، تعداد محل نصب رادیاتور،محل نصب رادیاتور(زیر پنجره یا مکان دیگر)، مساحت ساختمان یا آپارتمان – کاربری ساختمان ( مسکونی،تجاری،اداری) نورگیر بودن ساختمان،واینکه آیا ساختمان های مجاور مانع برخورد سرما با دیوارهای جانبی آپارتمان منظور میشوند یا خیر….؟

برای محاسبه و خرید رادیاتور با کارشناسان اول سرویس و هوایش تماس بگیرید.

چرا رادیاتور آلومینیومی نشتی و آب میدهد ؟

علاوه بر مواردی که در قسمت قبل بر اثر نصب غیر تخصص موجب نشتی رادیاتور آلومینیومی می شود عوامل دیگر نیز دخیل میباشد که به اختصار اطلاع رسانی میکنیم.

 • بر اثر ضربه های متعدد برای رادیاتورهایی که در سالنهای ورزش و اداری و تجاری نصب میشود.
 • افزایش فشار ناگهانی آب داخل رادیاتور که بسیار کم اتفاق می افتد.
 • استفاده از رادیاتورهای غیر استاندارد و مستعل و دست دوم
 • تحت فشار بودن محل اتصال رادیاتور آلومینیومی که بر اثر لوله کشی غیر استاندارد ایجاد میشود.
 • عدم استفاده از تعداد منسب بست پرچمی دیواری برای مهار کردن رادیاتور یا رگلاژ نادرست بست پرچمی
 • نصب توسط افراد غیر متخصص و مجرب و یا تجربه

چند نکته مهم در مورد نشتی رادیاتور آلومینیومی

هموطن عزیز داخل رادیاتور آب درجه حرارت بسیار بالا در گردش است و در اثر نشتی و شکستگی رادیاتور ممکن است به اعضای خانواده و اثاثیه شما آسیب جدی وارد شود پس توصیه میشود که از سرویسکاران متعدد اول سرویس استفاده کنید و با دیدن کوچکترین نشتی با ما با شماره ۰۲۱۷۳۰۹۲ تماس بگیرید.

ضمن اینکه هیچ گونه چسبی( دو قلو ، مایع ، چوب ، آهن و …) نمی تواند جلوی نشتی رادیاتور آلومینیومی را بگیرد.

افزودن نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه‌های مورد نیاز علامت گذاری شده‌اند*

Call Now Buttonتماس با اول سرویس