نصب و تعمیر پمپ آب خانگی

نصب و تعمیر پمپ آب خانگی

پمپ آب … کلمه ای که این روزها با توجه به شرایط حاکم در شهرهای پر جمعیت زیاد شنیده ایم . افت فشار آب به خصوص در مجتمع های مسکونی و ساختمان های بلند مرتبه ی واقع در کلان شهرها به امری طبیعی تبدیل شده و این مشکل نیاز انسان را به نصب و تعمیر پمپ آب را بیشتر میکند.
پمپ آب یک تجهیز الکترومکانیکی است که به وسیله آن یا یک مایع را از مکانی به مکانی دیگر منتقل کرده و یا باعث افزایش فشار آن می گردد . در این مقاله به ایراد مباحثی در زمینه پمپ آب،شرایط کار کرد،تجهیزات وابسته و انواع و اقسام آن می پردازیم.همچنین برای تعمیر انواع پمپ خانگی می توانید از سرویسکاران متخصص ما کمک بگیرید.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

پمپ آب و انواع آن

پمپ آب انواع و ظرفیت های متفاوت با کاربردهای گوناگون را در لیست محصولات خود جای داده است . به عنوان نمونه از پمپ های کف کش،لجن کش،پمپ های استخری، پمپ های طبقاتی و …. می‌توان به آنها اشاره کرد.اما چیزی که در این بحث اهمیت دارد بررسی انواع پمپ آب تحت فشار خانگی است که در ساختمان ها و منازل مسکونی از آنها استفاده می گردد.این پمپ ها با یک هدف مشترک یعنی افزایش فشار آب مورد استفاده قرار می گیرد و در انواع پمپ های بشقابی ،جتی،دو پروانه در قدرتهای متفاوت قابل سفارش و نصب می باشد.

سرویس و تعمیر انواع پمپ 

پمپ آب جز تجهیزاتی است که دائماً و بنا به میزان مصرف تقریباً همیشه در حال کارکرد است و قاعدتاً هر وسیله ای که بیشتر در حال روشن بودن و کار کردن است نیاز به سرویس دوره‌ای و حتی تعمیر یا تعویض قطعات دارد.اساساً پمپ ها به صورت دوره‌ای به سرویس نیاز دارند و زمانی که با کاهش فشار آب، روشن و خاموش شدن های مکرر و نامنظم، نشتی و آبدهی از زیر یا از کنار پمپ، عدم کارکرد پمپ، اتصال در بدنه پمپ روبرو می شود نیاز به تعمیر پمپ آب احساس می شود.

سرویس پمپ خانگی

همانطور که ذکر شد سرویس پمپ به معنی رسیدگی و بازدید از سلامت کارکرد پمپ است و با تعمیر پمپ تفاوت هایی دارد . سرویس شامل آزمایش میزان باد موجود در منبع تحت فشار، بررسی عدم ورود هوا از پشت پمپ به منظور خنک کردن الکتروموتور ،بررسی عدم نشتی از اتصالات، بررسی کارکرد صحیح و کم صدایی پمپ و بررسی کابل های برق آن است . اگر در موضوعات مذکور ایراداتی وجود داشته باشد لزوما پمپ باید توسط تعمیرکار متخصص بررسی گردد سرویس پمپ آب خانگی باید به صورت دوره ای و منظم انجام گردد این سرویس می تواند توسط افراد عادی و مسئول موتورخانه ساختمان نیز صورت گیرد.

سرویس پمپ آب ساختمان

سرویس پمپ آب ساختمان های بزرگ و مرتفع مقداری پیچیده تر و تخصصی تر است. ساختمان های بزرگ از دو یا چند پمپ در کنار یکدیگر و به صورت موازی بهره می‌گیرند به این روش موازی بوسترپمپ نیز گفته می‌شود . بوستر پمپ‌ها مجهز به تابلو برق ، چندین شیر فلکه ، منبع تحت فشار ، شاسی فولادی و تجهیرات کنترلی و ایمنی در کنار یکدیگر می باشد که تابلو برق ها گاها دارای اینورتر و تایمر و قطعات الکترونیکی سه فاز هستند که باید توسط متخصص این امر رسیدگی شود.

نصب پمپ آب خانگی

نصب پمپ آب مقوله‌ای است که هم در هنگام طراحی،هم در هنگام خرید و هم در زمان نصب باید به جزئیات و شرایط آن مورد بررسی و لحاظ ویژه‌ای قرار گیرد . جزئیاتی از قبیل ابعاد و اندازه پمپ،محل نصب، تجهیزات جانبی مثل منبع ذخیره ،ست کنترل ،منبع تحت فشار و لوله کشی های مربوط به نصب است که در ادامه به بررسی مهمترین آنها می پردازیم.

نصب پمپ آب و منبع ذخیره

نصب پمپ آب و منبع ذخیره تقریباً به صورت لازم و ملزوم است بخصوص اینکه در مناطقی که قطعی آب در شبکه آبرسانی محتمل است ، وجود منبع ذخیره به یک امر لازم الاجرا تبدیل می گردد تا در زمان قطعی آب به مقدار لیتراژ منبع ذخیره آب جهت مصرف وجود داشته باشد .از مزایای دیگر استفاده از منبع ذخیره ایجاد یک فشار یکنواخت به همراه مقدار معینی آب (دبی) دائمی است که باعث افزایش طول عمر پمپ میگردد .

نصب پمپ چاه خانگی

نصب پمپ چاه خانگی به لحاظ لوله کشی و زمان نصب تفاوت‌های عمده‌ای با پمپهای دیگر دارد . اولا که پمپ چاه مختص مکان هایی است که از آب چاه جهت مصارف شستشو یا کشاورزی و باغداری استفاده می شود و تفاوت در نصب پمپ چاه خانگی و پمپ آب خانگی در نوع نصب و لوله کشی آن است . در مورد نصب پمپ های خانگی قبلاً توضیحاتی ارائه شده است و لازم است بدانید که اصولا پمپ های چاه به وسیله لوله های پلی اتیلن یا توسط شیلنگ های مرغوب و یک تکه در کنار طناب جهت انتقال به چاه نصب می گردد.البته که مطالب توضیح داده شده برای پمپ و چاه آب خانگی که نیمه عمیق می باشد صادق است و در مورد چاه های عمیق همه چیز متفاوت می باشد.

محل نصب پمپ آب خانگی

محل نصب پمپ آب تقریباً تابع قوانین آپارتمان نشینی و مشاعات مربوط به آن است و به لحاظ فنی نیز تابع قوانین علمی و تاسیساتی است . اگر در آپارتمانی محلی برای نصب پمپ مثل موتورخانه یا پمپ خانه نباشد قاعدتاً در مشاعات مانند زیر پله، پارکینگ، پیلوت یا پشت بام نصب می شود.
محل نصب باید جایی باشد که صدای حاصل از کارکرد پمپ آسایش ساکنین را بر هم نزند ؛ ضمن اینکه قابلیت نصب منبع ذخیره در کنار آن را نیز داشته باشد و مزاحمتی برای رفت و آمدافراد و اتومبیل ها ایجاد نکند.

به لحاظ فنی هم محل نصب پمپ آب در واحد آپارتمان باید در ابتدای مسیر ورودی آب شهر باشد مگر اینکه منبع ذخیره در کنار پمپ نصب باشد .

نصب پمپ و منبع

زیربنای ساختمان،تعداد سرویس های بهداشتی، وجود مجموعه ورزشی مانند استخر و سونا از عواملی است که در لیتراژ منبع ذخیره که در کنار پمپ نصب می شود تاثیر گذار است . نصب پمپ و لیتراژ منبع کنار آن باید به صورتی باشد که در نزدیکترین محل به مصرف کننده ها باشد تا بالاترین کیفیت فشار آب در اختیار قرار گیرد.

تعمیر پمپ آب ساختمان

در مطالب قبل در مورد زمان تعمیر پمپ آب ساختمان توضیحاتی ارائه شد و به صورت تکمیلی لازم به توضیح است که در زمان مناسب یعنی زمانی که پمپ به کوچکترین ایراد یا خللی در کارکرد خود دچار شد ؛ رسیدگی لازم انجام شود در غیر اینصورت قطعاً در آینده هزینه های بیشتری را به ساختمان تحمیل می کند . لذا دائماً به پمپ سرکشی کنید و از احوالات و نحوه کارکرد آن باخبر باشید.

تعمیر اتوماتیک پمپ آب

تعمیر اتوماتیک پمپ به طور کلی بعد از چند بار سرویس به صرفه نیست چرا که هزینه تعویض قطعات و اجرت تعمیر اتوماتیک پمپ آب گاها با هزینه خرید یک قطعه نو و اجرت تعویض آن برابری می کند.

از آنجاکه کلید اتوماتیک بعد از دستگاه پمپ اصلی ترین و مهمترین قطعه می باشد لذا از حساسیت بالایی برخوردار است و به صورت غیر مستقیم روی کارکرد پمپ ،طول عمر آن و همچنین تنظیم فشار آب خروجی از پمپ تاثیر مستقیم و بسزایی دارد .

تعمیرکار پمپ آب

تعمیرکار پمپ اصلح ترین و اصلی‌ترین شخصی است که می تواند به امور پمپ رسیدگی کند . اما این شخص باید به یک سری از ابزار آلات و دانش و تجربه در زمینه تاسیسات مجهز و مسلط باشد،اگر هم تجربه تاسیسات به همراه تحصیلات آکادمیک همراه باشد که چه بهتر!
سرویسکار و تعمیرکار پمپ باید زیر نظر یک شرکت با سابقه و دارای رزومه موفق در زمینه تاسیسات فعالیت کند تا علاوه بر به روز بودن دانش فنی متضمن و مسئولیت تعمیرکار و خدمات او را به عهده بگیرد.

تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی

به دو دلیل تعویض بلبرینگ پمپ آب خانگی باید صورت گیرد دلیل اول سر و صدای گوش خراش و بیش از حد کارکرد پمپ ( صدایی شبیه به جیغ کشیدن یا خشک کار کردن دستگاه ) و دلیل دوم قفل کردن یا گریپاژ الکتروپمپ،در این دو حالت بهتر است دستگاه به کارگاه تعمیرکار منتقل شده و به وسیله ابزار مخصوص عملیات تعویض بلبرینگ صورت گیرد . گاها این عملیات نیاز به فرایند تراشکاری داشته و گاه نیاز به تعویض شفت اصلی یا درب های عقب و جلوی الکتروموتور دارد. تخصص و تجربه سرویسکار در این زمینه بسیار بسیار مهم و اساسی است.

سخن پایانی

در هر ساختمانی وجود آب حیاتی و لازم است کمبود و فشار آب به خصوص در طبقات بالا از چالش‌های بزرگ به حساب می اید و تجهیزات وابسته تامین کننده این فشار آب است در انتخاب نوع برند و قدرت پمپ و تجهیزات جانبی آن نهایت دقت را انجام داده و از دانش و تجربیات کارشناسان واقعی فروش استفاده کنیم تا دچار هزینه‌های بیشتر نشوید در صورت نیاز به تعمیر یا سرویس پمپ آب از سرویس کاران کار آزموده بهره بگیرید در این زمینه گروه خدماتی اول سرویس بهترین متخصصان پمپ و آبرسانی را دعوت به همکاری کرده تا مطلوب ترین خدمات را به شما ارائه دهد اول سرویس را فراموش نکنید

ثبت درخواست تکنسین