بعد از نصب و راه اندازی موتورخانه، نگهداری و سرویس موتورخانه به شما کمک می کند که بازدهی سیستم گرمایشی خود را بالا ببرید. سرویس موتورخانه مجتمع های مسکونی تجاری، مراکز مختلف اداری و  بیمارستانی، مجتمع های تفریحی  از اصلی ترین اقدامات اول سرویس می باشد.

پرسنل مجرب ما در کمترین زمان کنار شما خواهد بود
تعمیرات همراه با گارانتی
همین حالا تماس بگیرید….

خدمات که در زمینه موتورخانه توسط گروه تاسیساتی اول سرویس ارائه می شود :

نصب موتورخانه روش و تکنیکهای اجرای آن از عوامل مهم و تاثیرگذار در کیفیت راندمان و بهره برداری اصولی از موتورخانه شوفاژ است ، بدیهی است که فضای موتورخانه ظرفیت و تعداد تجهیزات و کاربری آن از عواملی است که در کیفیت هرچه بالاتر تاثیرگذار هستند.

اساساً یک موتورخانه ایده‌آل در قدم اول باید از محاسبات و طراحی مطلوبی برخوردار باشد که این فرآیند گاها” علمی و مهندسی است و بعضاً بر اساس تجربه انجام می‌پذیرد

قدم بعدی تهیه اقلام و تجهیزات مرغوب است . کیفیت تجهیزات علاوه بر زیبایی موتور خانه در طول زمان باعث بالا رفتن راندمان و پایین آوردن هزینه های جاری موتورخانه می گردد و در آخرین قدم اجرای اصولی و مبتنی بر قواعد تدوین شده و جاری و همسو با به‌روزترین استانداردهای بین‌المللی و با بهره گیری از نیروهای متخصص و باتجربه که مجهز به پیشرفته‌ترین ابزار آلات و امکانات اجرایی تاسیسات می باشند . که این مهم تنها از شرکت و پیمانکارانی که در این زمینه دارای رزومه درخشان و تجربه کافی هستند بر می آید.

گروه مهندسی اجرایی اول سرویس با بیش از ۳۰ سال سابقه در زمینه طراحی و اجرای موتورخانه های صنعتی مسکونی و تجاری از گزینه‌هایی است که دائم روی میز کارفرمایان و سازندگان ساختمان های انبوه  و بلند مرتبه و مهندسان جای دارد.

جهت کسب مشاوره با کارشناسان اول سرویس در زمینه خدمات تاسیسات موتورخانه تماس بگیرین.

نصب و راه اندازی موتورخانه شوفاژ

 نصب موتورخانه یک فرآیند کاملاً تخصصی است هرچند که امروز همکارانی که در زمینه لوله کشی و تعمیر شیرآلات بهداشتی تخصص دارند با قیمت‌های بسیار پایین در این حوزه ورود کردند که این دوستان پشتوانه و ضمانت اجرایی کار را نداشته و ریزه‌کاری‌ها و نکاتی که به لحاظ اقتصادی کمک شایانی به کارفرما می شود آشنایی و اشراف ندارد و به کارگیری تیم تخصصی اجرایی باتجربه و کارآمد از عواملیست که خیال شما را در زمینه طراحی و اجرای موتورخانه راحت می کند

قیمت نصب موتورخانه

قیمت نصب موتورخانه برگرفته از پارامترها و نکات بسیاری است که به تعدادی از مهمترین آنها می‌پردازیم مهمترین فاکتور تاثیر گذار بر قیمت ظرفیت حرارتی موتورخانه است هرچه ظرفیت موتورخانه بالاتر باشد قاعدتاً حجم و وزن تجهیزات بیشتر میگردد یک دیگ چدنی کوچک که حدود ۲۰۰ کیلوگرم وزن دارد که چند ساعته جمع آوری آن جمع آوری و نصب می شود اما یک دیگه بزرگ بیش از دو یا سه تن وزن  داشته که بعضا” چند روز برای نصب و جمع آوری آن زمان بر است البته که گاها” بنا به موقعیت ظرفیت به چند دستگاه تقسیم می شود که آنگاه تعداد تجهیزات هم در قیمت تاثیر گذار است ظرفیت حرارتی بالا در موتورخانه باعث افزایش سایز لوله های فولادی نیز می گردد.

فضای موتورخانه در طراحی و چیدمان موتورخانه به لحاظ فشردگی و متراژ لوله کشی تاثیر بسزایی در قیمت نصب موتورخانه دارد.

از عوامل دیگر نیز می‌توان به مهلت اجرای موتورخانه در دسترس بودن اقلام و تجهیزات داخل یا خارج شهر بودن پروژه زمینی یا خطی بودن پمپ های سیرکولاتور و…  نام برد

 

بازسازی موتورخانه شوفاژ

بازسازی-موتورخانه-شوفاژ

بازسازی موتورخانه مختص ساختمان و موتورخانه ها با عمر طولانی می باشد چرا که تجهیزات و لوازم اصلی موتورخانه شامل دیگ ، پمپها ، منبع ، لوله کشی های داخلی ، سیستم کابل کشی و برق رسانی و مشعل  آن کاملاً یا تقریباً فرسوده و پوشیده شده است این تجهیزات بعضا” با سرویس قابلیت نصب و استفاده مجدد را دارد. اما هستند  مواردی که استفاده مجدد از آنها هزینه های بیشتری را برای کارفرما در بر دارد لذا تعویض آنها به صرفه تر است .

یکی از اتفاقات خوب در بازسازی موتورخانه این است که در هنگام نصب موتورخانه قابلیت فشرده سازی و کم کردن حجم تجهیزات و افزایش فضای موتورخانه که بعضا می‌توان به عنوان کاربری های دیگری همچون پارکینگ یا انباری از آن فضاها استفاده کرد.

 تعمیر موتورخانه شوفاژ

تعمیرات موتورخانه از فرآیند تخصصی که نیازمند تجربه و دانش فنی بسیاری است  موتورخانه شوفاژ در حوزه الکتریکال و مکانیکال خلاصه می‌شود تابلو برق و ملزومات داخلی آن الکتروموتورها تجهیزات کنترلی و نظارتی و کابلها جزوه تاسیسات الکتریکال می‌باشد دیگ های چدنی و فولادی ، پمپ ها ، لوله ها و اتصالات ،اگزاست ، شیرفلکه ها و شیرآلات و …….مکانیکال محسوب می‌شود مجریان و نصاب با تجربه هنگام نصب موتورخانه و طراحی و چیدمان لزوماً تجهیزات را به گونه‌ای نصب می‌کنند که در صورت نیاز قطعات به سرویس و تعمیر این فرآیند به راحتی و سریع انجام گردد.

 تعمیرکار موتورخانه شوفاژ

تعمیرکار موتورخانه شوفاژ شخصی است که باکلیه تجهیزات موتورخانه اعم از دیگ، مشعل ، پمپ منابع ذخیره و آبگرم ، تجهیزات کنترلی و  نظارتی که انواع لوله کشی ها ، جوشکاری ، تابلو برق ملزومات ان و…. آشنایی کامل داشته باشد و تجربه کافی در زمینه تعمیرات ، سرویس و یا تعویض آنها را داشته باشد.

تعمیرکار موتورخانه غالباً افرادی هستند که در شروع فعالیت شغلی خود در زمینه نصب موتورخانه کار میکرده و به تمام جزئیات و نکات فنی آن اشراف کامل دارد یک لوله کش تعمیرکار موتورخانه نیست اما یک تعمیرکار حرفه ای موتورخانه شوفاژ غالباً یک لوله کش مجرب نیز هست.

تعمیرکار موتورخانه

دیگ چدنی موتورخانه شوفاژ

دیگ چدنی  موتورخانه جایی است که سیال در ابتدای سیکل و فرآیند تولید آب داغ قرار گرفته است و مشعل یا برنر  (burner) شعله خود را در محفظه احتراق  دیگ تشکیل می‌دهد چدن دیگر لزوما” از چدن مخصوص و مقاوم در برابر شعله ( آتش خوار) تهیه می شود نکته مهم در دیگ چدنی نصب اصولی ان است . در هنگام جمع آوری و نصب موتور تمامی نکات ایمنی و قواعد نصب دیگ چدنی که توسط شرکت سازنده به نصاب آن آموزش داده شده است باید رعایت گردد تا علاوه بر تحت گارانتی گرفتن دیگ در آینده دچار نشتی و آبریزش نگردد.

از محسنات دیگه چدنی عدم یکپارچگی آن است که در صورت پوسیدگی دیگر نیاز به تعویض کل دیگ  نیست و یک یا چند پروژه آن قابل تعویض است.

تعمیر دیگ چدنی

سرویس کار موتورخانه

سرویس-کار-موتورخانه

سرویس کار موتورخانه اجزا و تجهیزات موتورخانه را در مدت زمان مشخصی کنترل و بررسی می کند تا در صورت لزوم آن ها را تعمیر یا تعویض کند برای مثال تعمیر رادیاتور شوفاژ به صورت دوره‌ای باید انجام شود.  این فرد برای ساختمان های تجاری به صورت تمام وقت و برای کنترل وضعیت موتورخانه شوفاژ ساختمان و منازل مسکونی به صورت دوره ای کار می کند . تمام کارشناسان اول سرویس، دوره های لازم را طی کرده اند و مهارت کافی در این زمینه دارند.

چرا موتور خانه نیاز به سرویس دارد؟

اگر سرویس دوره ای موتورخانه توسط افراد حرفه ای و به درستی انجام بشود، می تواند از وقوع خیلی از حوادث جلوگیری کند. چون هر گونه عدم رسیدگی می تواند باعث تخریب و آتش سوزی شود. در سرویس موتورخانه به شکل دوره ای تمام نشانه های خطرات احتمالی شناسایی و برطرف می شود.

از دیگر کارهای که در هنگام سرویس موتورخانه آپارتمان انجام می شود، می توان به چک کردن دیگ، هواگیری موتورخانه شوفاژ، و بررسی وضعیت پمپ موتورخانه و لوله ها اشاره کرد.

جزئیات سرویس اجزای موتورخانه

1.  سرویس موتورخانه دیگ بخار

وجود نشتی در پره های دیگ یا تنظیم نبودن دودکش ناهماهنگی بین درجه حرارت ترمومتر دیگ و مانومتر و کارکرد بد مشعل از جمله مشکلات موتورخانه هستند که با سرویس و بازدید از دیگ موتورخانه به شکل منظم به حداقل می رسد.

2.  سرویس مشعل موتورخانه

بررسی کنید تا  مشعل های گازوئیلی با بدنه تماس نداشته باشند. هم چنین از نبود وسایل اضافه، کاغذ و ظروف یکبار مصرف و مواد اشتعال زا در داخل موتورخانه مطمئن شوید. هم چنین فوتوسل مشعل گازوئیلی را هر چند روز یک بار تمیز کنید.

3.  سرویس پمپ موتورخانه

به دلیل اینکه پمپ ها مدام در حال کارکردن هستند نسبت به وسایل دیگر آسیب پذیری بیشتری دارند. روغن کاری پمپ های موتورخانه در زمان مشخص به ارتقای عمر مفید پمپ موتورخانه کمک می کند. هنگام بازرسی از موتورخانه پمپ ها از لحاظ سالم بودن کوپلینگ و فنرها باید کنترل و بازرسی شوند.

4.  سرویس مخزن دو جداره آب گرم

اختلاف درجه حرارت آب گرم ورودی و خروجی اهمیت دارد. چنانچه این اختلاف زیاد باشد، باید دلیل آن را بررسی کنید. این ایراد می تواند از انباشت جرم و رسوب گرفتگی جداره های منبع دو جداره باشد. بنابراین بهترین راه برای سرویس موتورخانه استخر و مجتمع های مختلف این است که هر چه سریعتر برای تعمیر یا تعویض منبع دوجداره آب گرم اقدام کنید.

4.  سرویس منبع انبساط

در صورتی که منبع انبساط دچار فرسایش زنگ زدگی و خراب شدن شیر شناور و نشتی آب شود، آب واحدها سرد می شود و مصرف انرژی بیشتر می شود و همین می تواند بخشی از فضای موتورخانه را تخریب کند. در زمان بازدید منبع انبساط گرم بودن و در جریان به بودن آب بررسی می شود.

5.  کنترل مخزن گازوئیل

مخزن گازوئیل به صورت مرتب باعث می شود تا هر گونه نشتی به راحتی پیدا شود. بعد از هر بار پر کردن منبع بایستی فیلتر آن را تمیز کنید تا جریان گازوئیل به روانی انجام شود.

6.  موارد دیگر

 • در صورتی که سختی آب منطقه شما بالا باشد و سختی گیر نصب کردید، باید بستر رزین داخل سختی گیر به خوبی شست و شو داده شود.
 • باز و بسته کردن شیرآلات موتورخانه کنترل می شود تا هر گونه گرفتگی را به حداقل برسد.
 • اسیدشویی سالانه کندانسور چیلر و قسمت های مانند اندازه گاز و روغن در چیلرها یا فلوسوئیچ و پمپ های خلا انجام می شود.
 • شست و شوی برج خنک کننده.
 • هر دو هفته یکبار دیزل ژنراتور را کنترل می کنند که این کار عمر تجهیزات گران قیمت موتورخانه را بالا می برد.

نگهداری موتورخانه توسط افراد حرفه ای

سرویس و تعمیر موتورخانه تخصص و مهارت خاص خود را دارد. بنابراین از سپردن، به دست افراد ناوارد علاوه بر صرف زمان هزینه های هنگفت تعمیر را هم بر دوش شما خواهد گذاشت.

البته اگر سرویس و نگهداری از تجهیزات توسط افراد حرفه ای انجام گیرد، باعث کاهش هزینه کلی موتورخانه در بلند مدت خواهد شد.  چون طول عمر سیستم افزایش می یابد و شما از هزینه های تعویض قطعات که هزینه زیادی در بر دارد، بی نیاز خواهد شد. وقتی راندمان موتورخانه بالا بیاید، طبیعی است که در هزینه های سوخت مصرفی هم صرفه جویی می شود.

اول سرویس آمادگی خود را جهت سرویس موتورخانه شرق تهران سرویس موتورخانه غرب تهران و اقصی نقاط تهران اعلام می نماید. این گروه تخصصی و خدماتی کلیه اقدامات مربوط به سرویس موتورخانه را با کیفیت عالی و تضمین کار انجام می دهد. کافی است با شماره های داخل سایت تماس بگیرید تا از خدماتی مانند خدمات لوله کشی شوفاژ بهره مند شوید.

نحوه سرویس موتورخانه و نحوه ارائه خدمات اول سرویس

نحوه-سرویس-موتورخانه

از کلیه اقدامات و خدمات اول سرویس که برای سرویس و نگهداری موتورخانه ارائه می دهد عبارتند از:

 • هواگیری موتورخانه شوفاژ و هواگیری گرمایش از کف
 • هواگیری منبع دوجداره موتورخانه
 • عیب ‌یابی و تعمیر مشعل گازی موتورخانه
 • تنظیم موتورخانه شوفاژ
 • شست و شوی موتورخانه شوفاژ
 • بررسی لوله ‌های موتورخانه
 • تعمیر شوفاژ خانه

 

فواید سرویس موتورخانه

 • باعث استفاده و بهره وری بیشتر موتورخانه می شود
 • موتورخانه به شکل ایمن و مطمئن کار می کند
 • راندمان و طول عمر موتورخانه بالا می برد
 • مصرف انرژی بهینه می شود
 • هزینه های تعمیرات را به حداقل می رساند

تیم تخصصی اول سرویس با سال ها سابقه در امر کارهای تاسیسات موتورخانه آماده قرارهای طولانی مدت برای بازرسی منظم از موتورخانه شوفاژ شماست. با توجه به تعداد واحدها و انشعابات و شرایط فعلی به بازدید از موتورخانه و سرویس موتورخانه در زمستان و فصل های دیگر سال می پردازند.

طبعات بی توجهی به سرویس موتورخانه

بی توجهی به سرویس موتورخانه به جز اینکه بهره وری موتورخانه را کاهش می دهد، مصرف انرژی به ازای هر واحد را بالا می برد. هم چنین از عمر مفید دستگاه هایی چون چیلر بویلر مشعل، دیگ موتورخانه و سایز تجهیزات می کاهد.

از آن جایی که قیمت راه اندازی این گونه تجهیزات زیاد است تنها عاملی را می تواند از این هزینه ها جلوگیری کند ارتقای طول عمر تجهیزات موتورخانه است که این امر جز بازدید و  سرویس دوره ای موتورخانه شوفاژ به دست نمی آید.

عوامل اختلال و ناهماهنگی در موتورخانه شوفاژ

خطراتی مانند سیم های عایق نشده و تاثیرات آن ها روی نوسانات دمای موتورخانه و گرم نشدن شوفاژ است البته صداهایی چون صدای نشتی آب ساییدگی داخل تجهیزات موتورخانه نیز از نشانه های دیداری برای وجود اختلال در کارکرد موتورخانه می باشد.

هزینه سرویس موتورخانه

عواملی روی قیمت نگهداری و سرویس موتورخانه تاثیر می گذارند شامل موارد زیر می شود:

 • تعداد تجهیزات موتورخانه
 • تعداد دفعات بازرسی از موتورخانه
 • وسعت موتورخانه

منبع دوجداره موتورخانه

اولین وسیله ای که در موتورخانه شوفاژ جهت تولید آب گرم مصرف بهداشتی به کار گرفته شد منبع دوجداره است این منبع که به روش انتقال دما از مایع به مایع آب گرم و تولید می‌کند از جنس ورق های فولادی گالوانیزه تولید می شود . اگر از ورق مرغوب در تولید این منبع استفاده نگردد به سرعت فرسوده می شود و نیاز به تعمیر و جوشکاری دارد .

منطقی است که بعد دوبار تعمیر و جوشکاری نسبت به تعویض آن اقدام کنید چراکه هر بار جوشکاری منبع از کیفیت و رق آن میکاهد و دوباره از همان محل شروع به پوسیدن می‌کند در هنگام نصب موتورخانه منبع دوجداره از جنس ورق فولادی گالوانیزه گرم ایرانی تهیه و استفاده کنید.

منبع دوجداره , تعویض منبع دوجداره ، منبع دو جداره موتورخانه

منبع کویل دار چیست ؟

بعد از منبع دوجداره پرکاربردترین وسیله تولید آبگرم موتورخانه شوفاژ منبع کویل دار است به مانند منبع دوجداره این منبع نیز از ورق گالوانیزه فولادی ساخته می گردد و با این تفاوت که به جای جداره دوم کویل حرارتی عامل تولید آب گرم است علاوه بر جنس ورق که لزوما” ورق گالوانیزه فولادی گرم ایران باید  باشد کیفیت و سطح حرارتی کویل  نیز بسیار مهم است از آنجا که لوله های کویل  از جنس مس است مستقیماً با آب در تماس است دائماً جاذب املاح و رسوب است که به صورت دوره‌ای نیاز به اسیدواش دارد ضمن اینکه بدنه اصلی منبع نیز با توجه به کیفیت ورق به تعمیر و جوشکاری نیاز دارد.

        منبع کویل دار

نقش پمپ شوفاژ موتورخانه 

گردش آب داخل مدار لوله  کشی شوفاژ ساختمان را پمپ شوفاژ به عهده دارد پمپ شوفاژ از دو قطعه اصلی یعنی دینام الکتروموتور و پمپ تشکیل شده است . پمپهای سیرکولاسیون شوفاژ در ابعاد ، ظرفیت و توان های متفاوتی طراحی و تولید می‌شود که به دو  صورت خطی یا زمینی طراحی شده است .

پمپ های  شوفاژ غالباً به رنگ قرمز تولید می‌شود تا از پمپ  های دیگر متمایز باشد در هنگام نصب موتورخانه باید دقت شود که پمپ ها در محلی نصب شود  که سرویس کاران به راحتی توانایی تعویض و تعمیر آنها را داشته باشند و نیازی به بریدن لوله های جابجایی تجهیزات که دیگر نداشته باشد

ضمن اینکه با توجه به امکان نشتی و آبریزش از پمپ دور از تجهیزات برقی مانند تابلو برق و مشعل ها نصب شوند

دیگ فولادی موتورخانه 

دیگ فولادی نوعی دیگر از بویلر ها می باشد که با توجه به یکپارچه بودن بدنه جنس آن در موتورخانه های نصب شود که فشار کار بالایی برخوردار است .

جنس بدنه ای دیگها  از فولاد سیاه و محفظه احتراق آنها از ورق های مقاوم در برابر تماس مستقیم شعله  ساخته می شود لوله های درون این دیگ  از همین متریال ساخته می شود دیگ فولادی یکپارچه و سنگین وزن است و قبل از اقدام به نصب موتورخانه باید نسبت به انتقال آن به موتورخانه اقدام گردد

دیگ فولادی به همراه لوله های آتشخوار داخلی آن قابلیت تعمیر را دارند اما اگر تعمیرات آن به تکرار انجام شود توجیه اقتصادی نداشته و باید نسبت به تعویض آن اقدام گردد

مشعل شوفاژخانه

قلب تپنده موتورخانه دستگاهی است که یک حامل انرژی مانند گاز یا گازوئیل را به انرژی گرمایی تبدیل می‌کند

مشعل ها در انواع مختلف و ظرفیت های متفاوت جهت کاربری‌های گوناگون طراحی شده است تنظیم مشعل به همراه تعمیرات آن یک عملیات کاملاً تخصصی است که فقط از عهده متخصصین امر برمی‌آید

مشعل های گازوئیلی و دوگانه سوز در صنعت کاربرد بیشتری دارند.

در حال حاضر مشعل ایران رادیاتور پرفروش ترین و بهترین مشعل موجود در بازار است ضمن اینکه مشغله ساخت کارخانه شوفاژکار سازگاری بهتری با دیگ های چدنی دارند.

 عایقکاری موتورخانه شوفاژ

عایقکاری عملیات پیشگیرانه در برابر هدر رفت انرژی می باشد.

لزوما عایق کاری موتورخانه و لوله های مربوطه به انتقال آب در مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان گنجانده شده است که کلیه مهندسان و مجریان ملزم به  اجرا و رعایت جزئیات این قانون هستند.

ضمن اینکه اجرای دقیق و اصول عایق کاری تا ۲۰ درصد از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند که این مقوله در قبض های گاز و برق کاملاً نمایان است

عایق کاری به دو روش سنتی پشم شیشه و روش جدیدتر الاستومریک قابل اجرا است که هر کدام مزایا و معایب به خصوص دارند.

بعد از نصب موتورخانه و اجرای لوله کشی حتماً نسبت باید کردن آنها اقدام کنید.

مجموعه اول سرویس در زمینه ارائه خدمات تاسیسات از جمله عایق کاری موتورخانه شوفاژ فعالیت می کند.

نقش منبع انبساط

منبع انبساط نقش تامین آب مورد نیاز مدار لوله کشی و موتور خانه را به عهده دارد.

هر زمان که بر اثر سرویس ، تعویض نشتی آب به هر شکل از مدار خارج گردد منبع انبساط سریعاً کمبود آب را جبران می کند .

لازم است که به این پرسش پاسخ داده شود که چرا منبع انبساط باید همیشه گرم باشد در پاسخ باید گفت که فقط در زمستان نیاز است که گرم شود چون دچار یخ زدگی نشود.

لیتراژ منبع انبساط را مستقیماً با زیربنای ساختمان و ظرفیت موتورخانه دارد یکی دیگر از فواید منبع انبساط ایجاد یک ستون آب (فشار آب بر حسب ارتفاع) است که به بهتر  کار کردن سیستم شوفاژ کمک شایانی می‌کند.

مخزن پلاستیکی سه لایه

مخزن یا همان منبع محلی است که جهت نگهداری و انباشت سیالات که در موتورخانه شوفاژ جهت تولید آب گرم منبع دو جداره یا منبع کویل دار نگهداری و ذخیره آب سرد مصرفی برای آتش نشانی ناشر و ذخیره و نگهداری سوخت گازوئیل استفاده می گردد

در ابتدا منبع ورق فولادی سیاه و گالوانیزه ساخته شد اما با توجه به قیمت بالای فولاد ،وزن بالا جابجایی و حمل و نقل سخت و پرهزینه و همچنین فرسایش پوسیدگی مخزن پلاستیکی جایگزین گردید

مخازن پلاستیکی فرآیند نصب موتورخانه را سریعتر و آسانتر کرده و مزایای بیشمار آن از جمله ظرفیتها و اشکال مختلف طول عمر بالا و… باعث گردیده از استقبال خوبی برخوردار گردد

 انتخاب محل موتورخانه

یکی از چالش‌های مطرح در طراحی ساختمانها انتخاب محل موتورخانهاست  ویژگیهای محل احداث موتورخانه بیشمار است اما با توجه به بالا رفتن ارزش یک متر مربع بنا در ایران بسیاری از افراد از اهمیت های آن چشم پوشی می کنند محل نصب موتورخانه ترجیحاً باید به پایین ترین قسمت یک ساختمان پارکینگ یا زیرزمین باشد که هم صدای آن را آرامش ساکنین را مختل نکند و هم به دلایل علمی کلیه بنا سوار بر موتورخانه است.

موتورخانه باید در محلی بنام شود که به رایزرهای ساختمان نزدیک باشد و امکان عبور لوله دودکش به صورت مستقیم تا پشت بام فراهم باشد.

تغییر فصل موتورخانه

با گذر زمان و تغییر فصل در رفتار موتورخانه نیز باید دچار تغییر و تحول شود و هیچ موتورخانه ای در تابستان گرم و تولید نخواهد کرد مگر جهت تولید آب گرم بهداشتی و مصرف خاص مانند استخر و جکوزی و کاربریهای صنعتی .

پس لازم است که در پایان فصل سرما مسیر گردش آب رادیاتور شوفاژ و کارکرد پمپ آب تغییر کرده و آغاز فصل سرما دوباره شروع به فعالیت کند باز و بسته کردن شیر مربوطه تنظیم ترموستات ها روشن و خاموش کردن پمپ ها استفاده از شیر بایپس از جمله اتفاقاتی است که در عملیات تغییر پست موتورخانه حادث می گردد

فشار آب مناسب برای موتورخانه

فشار آب مناسب مدار لوله  کشی شوفاژ با ارتفاع معمولی را منبع انبساط تامین می‌کند اما این فشار در ساختمانهای بلند مرتبه روش‌های دیگر نیز تامین می گردد مانند استفاده از شیر فشار شکن در مسیر لوله کشی انبساط یا استفاده  از شیر فشار شکن و منبع دیافراگمی به عنوان سیستم انبساط بسته آب شهر  ورودی به سیستم شوفاژ در انبساط باز همان فشار آب شبکه آبرسانی شهری است یعنی بین 5/1   الی ۲ بار و در سیستم مداربسته درساختمان های مرتفع با استفاده از بوستر پمپ این فشار را افزایش می‌دهند

پمپ زمینی موتورخانه

پمپ زمینی از انواع پمپ های تاسیساتی در سیستم موتورخانه است که به دلیل قدرت و ظرفیت بالا از وزن بالایی برخوردار است لذا امکان نصب روی خطوط لوله کشی را نداشته و لزوماً باید ابتدا روی یک شاسی فولادی مونتاژ و سپس روی یک فونداسیون بتنی نصب شود.

نصب پمپ زمینی روی فونداسیون باید توسط لرزه گیرهای لاستیکی یا فنری انجام پذیرد تا از ایجاد و انتشار لرزه به سیستم لوله کشی و زمین جلوگیری کند.

انتخاب درزگیر بر اساس وزن پمپ و کاربری آن انتخاب می گردد پمپ زمینی از سه قسمت اصلی تشکیل شده که شامل شاسی فلزی الکتروموتور و پمپ می باشد که هر کدام شرایط و مختصات خود را دارند کوپ کردن و مونتاژ پمپ و الکتروموتور یک فرایند کاملاً تخصصی است که لزوما توسط افراد متخصص با تجربه صورت پذیرد در فرایند نصب موتورخانه محل قرار گیری پمپ های زمینی باید به گونه‌ای باشد که امکان سرویس و تعویض قطعات آن به راحتی امکان پذیر باشد.

اصولاً در الکل کشی و جمع‌آوری قطعات موتورخانه ساخت کلکتورهای پمپ زمینی به همراه شیر فلکه لرزه ای و شیر یکطرفه جایگاه ویژه‌ای دارد تعمیر پمپ های زمینی و سرویس و یا تعویض آن نیز جزو عملیات‌های تخصصی و حرفه‌ای است که لازمه آن استفاده از افراد و گروه های مجرب و کار آزموده می باشد

پمپ زمینی , پمپ زمینی موتورخانه

         پمپ زمینی

پمپ تحت فشار خانگی

فرسوده شدان شبکه آبرسانی شهری افزایش زندگی شهرنشینی و موج مهاجرت به شهرها و متعاقباً افزایش تقاضا به خصوص در فصول گرم سال باعث کرد که پمپ تحت فشار خانگی از محبوبیت خاصی برخوردار گردد کمتر منزل مسکونی و مجتمع های کوچک و بزرگ هستند که از پمپ آب استفاده نکنند این در حالی که در ساختمانهای بلند مرتبه و مجتمع‌های مسکونی پمپ افزایش فشار تعبیر دیگری دارد و آن استفاده از بوستر پمپ های تامین و کنترل فشار آب است.

در منازل مسکونی و آپارتمان های کوچک و تحت فشار بهترین گزینه و انتخاب است ملاک انتخاب پمپ آب تعداد واحد تعداد سرویس‌های بهداشتی تعداد طبقات بالاتر از محل نصب و کاربری آن هاست جهت طول عمر بیشتر پمپ همچنین بهره‌مندی از فشار آب یکنواخت لازم است هنگام نصب موتورخانه یا نصب پمپ ها منبع ذخیره بهتر است لیتراژ متناسب با ظرفیت ساختمان نیز نصب گردد
در حال حاضر مدیریت و کنترل فشار در پمپ‌های تحت فشار خانگی و توسط ست کنترل یا مجموعه ای از قطعات مانند منبع تحت فشار کلید اتومات اتصال ها پنج راهی برنجی و گیج نشان دهنده فشار صورت می پذیرد که هر کدام از این دو سیستم مزایا و معایب خاص خود را داشته و باید در هنگام نصب از از تجارب نصابان و کارشناسان فروش مجرب بهره مند گردید

بوستر پمپ موتورخانه

بوستر پمپ عموماً محل نصب آن در موتورخانه میباشد از سری پمپ هایی است که در راستای افزایش مدیریت و کنترل فشار آب سرد مصرفی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد بوستر پمپ از حداقل دو پمپ زمینی یا خطی تشکیل می‌شود که یک لوله ضخیم کلکتور ورودی و لوله ضخیم دیگری کلکتور خروجی توسط شیر فلکه کشویی و شیر یکطرفه متصل می‌باشد و در ورودی به پوستر اصولاً باید به منبع ذخیره و کلکتور خروجی به انشعابات منتهی به لوله های مصرفی متصل باشد. درصورت بروز مشکلات برای بوستر، مجموعه ما می تواند خدمات تعمیر بوستر پمپ آب را بعهده گیرد.

بوسترپمپ باید به یک تابلو برق مجهز باشد که با تجهیزات الکتریکی و کلید اتومات کنترل می گردد تابلو برق مجهز به درایو و قطعات الکترونیکی اینورتر می‌باشد مدیریت مصرف برق کاهش استهلاک فشار آب یکنواخت از فواید استفاده از بوستر پمپ اینورتر می‌باشد و قاعدتاً از هزینه بالاتری نیز برخوردار است لازم به توضیح است که بوستر پمپ در پروژه‌ها بازیر بنای برای بالا و ظرفیت بالا قابلیت نصب و بهره‌برداری را دارد و در ابعاد و ظرفیت های کوچکتر می بایست از پمپ های افزایش فشار آب استفاده کرد.

برای دریافت مشاوره و یا بهره‌مندی از خدمات دیگر مانند نصب بوستر پمپ آب و نصب رادیاتور شوفاژ و تعویض منبع کوئل دار و همچنین اسید شویی منبع کوئل دار با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

 سوالات متداول در رابطه با سرویس موتورخانه

1. چرا سرویس موتورخانه شوفاژ اهمیت دارد؟

سرویس دوره ای موتورخانه راندمان موتورخانه را بالا می برد و از همه مهم تر از هزینه های هنگفت و دردسر تعمیرات جلوگیری می کند

2. چرا برای سرویس موتورخانه شوفاژ اول سرویس را انتخاب کنیم؟

• بیش از 40 سال سابقه در حوزه خدمات تاسیسات • بهره گیری از سرویسکاران با تجربه و حرفه ای • توجه به رضایت مشتری • قیمت مناسب در مقابل کیفیت بالا

3. هزینه سرویس موتورخانه شوفاژ چگونه برآورد می شود؟

قیمت نهایی سرویس موتورخانه به وسعت، تعداد تجهیزات موتورخانه و مدت بازرسی از سیستم موتورخانه بستگی دارد.

4.4/5 - (9 امتیاز)
2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.